Jan Krajczyński, urodzony 24 listopada 1963 roku w Ciechanowie, to wybitny polski prawnik, który zdobył uznanie w dziedzinie prawa kanonicznego oraz prawa wyznaniowego. W swoim dorobku naukowym i zawodowym łączy teorię z praktyką, zajmując jednocześnie stanowisko duchownego rzymskokatolickiego.
Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), gdzie wnosi swoje bogate doświadczenie oraz wiedzę do procesu edukacji studentów. Jego prace naukowe są cenione zarówno w kraju, jak i za granicą, co potwierdza jego wpływ na rozwój nauki i prawa w Polsce.
Wykształcenie i kariera naukowa
W 1999 roku, Jan Krajczyński uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jego rozprawa, pt. Wykluczenie nierozerwalności małżeństwa w świetle orzecznictwa Roty Rzymskiej w latach 1983-1994, została napisana pod kierunkiem Wojciecha Góralskiego. Krajczyński, jako absolwent Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, wkrótce zdobył także stopień doktora habilitowanego w roku 2008.
W swoim rozwoju zawodowym, Jan Krajczyński objął stanowisko kierownika Katedry Prawa o Posłudze Nauczania na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2012 roku pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma Przegląd Prawa Wyznaniowego, a dodatkowo jest sekretarzem redakcji czasopisma Ius Matrimoniale.
Posługa kościelna
Święcenia kapłańskie Jan Krajczyński przyjął 11 czerwca 1988 roku, co oznacza, że od tego momentu aktywnie uczestniczy w życiu kościelnym. Obecnie cieszy się zaszczytną godnością prałata. W 2023 roku objął stanowisko prepozyta Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku, co stanowi wyróżnienie i zobowiązanie w służbie dla wspólnoty lokalnej.
W swojej posłudze, Jan Krajczyński odgrywa wiele istotnych ról, w tym pełni funkcję sekretarza 43. Synodu Diecezji Płockiej. Jego obowiązki nie ograniczają się tylko do tego, ponieważ dodatkowo działa jako cenzor kościelny, co świadczy o jego zaangażowaniu w kwestie związane z nauczaniem i moralnością w Kościele.
Również, Jan Krajczyński sprawuje ważną funkcję wiceoficjała Sądu Biskupiego w Płocku, gdzie jego zadania obejmują m.in. zarządzanie sprawami kościelnymi i wsparcie dla proboszczów oraz wiernych w trudnych sytuacjach. Jego stanowisko oraz doświadczenie czynią go kluczową postacią w diecezji płockiej.
Główne publikacje
Jan Krajczyński jest autorem kilku istotnych publikacji, które dotyczą wkładu Kościoła w edukację oraz opiekę nad rodzinami. Jego prace analizują koncepcje wychowawcze oraz zagadnienia związane z opieką duszpasterską.
- Wychowanie dzieci i młodzieży w świetle posoborowych dokumentów Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Studium kanoniczno-pastoralne, Płock 2002,
- Prawo rodziny do opieki duszpasterskiej, Płock 2007.
Przypisy
- Okólnik 31/2023. diecezjaplocka.pl, 28.09.2023 r. [dostęp 25.11.2023 r.]
- ks. Jan Krajczyński (dostęp: 09.10.2016 r.). [zarchiwizowane z tego adresu 09.08.2017 r.]
- Biogram ks. dr hab. Jana Krajczyńskiego w publikacji: Kościoły i inne związki wyznaniowe w służbie dobru wspólnemu, red. Wacław Uruszczak, Katarzyna Krzysztofek, Maciej Mikuła, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014 r. ISBN 978-83-233-3676-1 s. 448.
- Ks. dr hab. Jan Krajczyński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.12.2011 r.]
- a b Duchowieństwo diecezjalne oraz członkowie męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego 2001, wyd. Apostolicum, Ząbki 2002, s. 266.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Tomasz Młodzianowski | Marek Sokołowski (jezuita) | Mirosław Milewski (duchowny) | Krzysztof ZarębaOceń: Jan Krajczyński