W obliczu rosnących zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, instytucje finansowe oraz policja podejmują działania w celu edukacji społeczeństwa na temat wyłudzeń pieniędzy. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” przestrzega przed oszustwami, które mogą mieć miejsce za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Historie ofiar, takie jak przypadek mężczyzny, który stracił pieniądze, pokazują, jak łatwo można stać się ofiarą oszustów.
Oszustwa polegające na podszywaniu się pod znajomych w komunikatorach internetowych stają się coraz powszechniejsze. Oszuści wykorzystują sytuacje kryzysowe, aby wyłudzić pieniądze, jak w przypadku mężczyzny, który uwierzył w opowieść o zagubionym portfelu i wysłał pieniądze osobie podającej się za jego znajomą. Działania te podkreślają konieczność zachowania ostrożności i krytycznego myślenia w sytuacjach, gdy prosimy o pomoc finansową.
Aby zapobiegać wyłudzeniom, eksperci radzą, by zawsze przed dokonaniem przelewu zadzwonić do osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy. Ponadto, nigdy nie należy udostępniać kodów do płatności, nawet jeśli prosi o to ktoś bliski. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat cyberzagrożeń oraz wskazanie metod ochrony, a twarzą tegorocznej edycji zostali znani aktorzy, co ma przyciągnąć uwagę szerszej publiczności.
Źródło: Policja Ciechanów
Oceń: Jak chronić się przed wyłudzeniami z wykorzystaniem szybkich przelewów?
Zobacz Także