Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się w Ciechanowie, stanowi ważny element rzymskokatolickiego dziedzictwa kulturowego regionu. Należy on do dekanatu ciechanowskiego oraz diecezji płockiej, będąc miejscem nie tylko kultu, ale i bogatej historii.
Historia tej świątyni sięga około 1358 roku, kiedy to książe Siemowit III wraz z żoną Eufemią opawską zdecydowali się na fundację drewnianego kościoła i klasztoru dla przybyłych do Ciechanowa ojców Augustianów. W I połowie XVI wieku drewniany obiekt został zastąpiony murowanym kościołem, który stał się jednonawowym budynkiem w stylu późnogotyckim, wyposażonym w dwie boczne kaplice.
Warto zauważyć, że architektura tego kościoła czerpała inspiracje z wzorców krzyżackich, a gitara w zakrystii w każdym calu odnosiła się do tradycji warsztatowej tamtego okresu. Niestety, świątynia była wielokrotnie niszczona. Po 1657 roku, inwazji wojsk szwedzkich, dwie boczne kaplice zostały zburzone, co spowodowało, że kościół przyjął formę jednonawową, pozbawioną dodatkowych kaplic.
W wyniku tych zniszczeń zamurowano arkady, które prowadziły do bocznych kaplic, usunięto gotyckie sklepienie, a ostrołukowe okna zastąpiono prostokątnymi. Kolejna zmiana nastąpiła w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy drewniany klasztor został zastąpiony murowanym obiektem, który został zaprojektowany na planie prostokąta i połączony z kościołem, w miejscu wyburzonej kaplicy bocznej.
W opracowaniu wnętrza świątyni szczególną rolę odegrała polichromia, wykonana przez Władysława Drapiewskiego w 1920 roku, która nadała nowy wymiar estetyczny temu miejscu. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny może poszczycić się wieloma cennymi elementami wyposażenia, w tym barokowym ołtarzem głównym, XVIII-wieczną pietą, krucyfiksem z XVI wieku, organami o siedmiu głosach z XVIII wieku oraz barokową amboną.
Warto także wspomnieć, że w podziemiach tego historycznego kościoła spoczywają augustianie, co dodaje wartości historycznej temu miejscu, czyniąc je nie tylko punktem turystycznym, ale i ważnym ośrodkiem duchowym w regionie.
Konwent ciechanowski
Augustianie, sprowadzeni do Ciechanowa w 1358 roku, odegrali kluczową rolę w rozwoju tego miasta. W czasie swojego istnienia prowadzący szkołę zakonnicy rywalizowali z renomowanymi szkołami w Łomży i Pułtusku. Niestety, okres reformacji przyniósł ze sobą kryzys dla życia zakonnego, kiedy to w klasztorze pozostał jedynie jeden ojciec. Wówczas w całym kraju w polskich klasztorach augustianów było zaledwie dziesięciu zakonnicy. Od XVII wieku rozpoczął się proces odbudowy pozycji zarówno naukowej, jak i duszpasterskiej augustianów w Ciechanowie. Mimo to, problemy z dyscypliną nie znikały, co zaowocowało tym, że Konwent ciechanowski podczas wizytacji generalnej został zakwalifikowany jako konwent o łagodnej obserwie.
Historia augustianów w Ciechanowie dobiegła końca po kasacie w 1864 roku, która miała miejsce w kontekście powstania styczniowego. Od tego momentu kościół należał do parafii farnej św. Józefa w Ciechanowie. Nabożeństwa, m.in. msze święte, były odprawiane dla młodzieży. Warto także zaznaczyć, że w 1977 roku przy kościele utworzono nową jednostkę duszpasterską, jaką była parafia św. Tekli.
Przypisy
- Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", nr 30 (2016), s.65.
- Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", nr 30 (2016), s.64-65.
- Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", nr 30 (2016), s.64.
- Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", nr 30 (2016), s.63-64.
- Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne", nr 30 (2016), s.60-61.
- Izabela Galicka, Hanna Sygietyńska, Ciechanów i okolice, w: Katalog Zabytków, Warszawa 1977, s. IX-X.
- Zabytki. Urząd Miasta Ciechanów. [dostęp 26.10.2014 r.]
- Wojciech JerzyW.J. Górczyk Wojciech JerzyW.J., Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, „Bieżuńskie Zeszyty Historyczne”, 01.01.2016 r. [dostęp 24.03.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Tekli w Ciechanowie | Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w CiechanowieOceń: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ciechanowie