UWAGA! Dołącz do nowej grupy Ciechanów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie


Muzeum Szlachty Mazowieckiej, zlokalizowane w Ciechanowie, to instytucja, która ma długą, sięgającą 1973 roku historię. W ciągu tych lat muzeum stało się ważnym ośrodkiem dla badaczy oraz miłośników historii i kultury regionu.

W jego zbiorach znajdują się dokumenty oraz artefakty bezpośrednio związane z historią ziemi ciechanowskiej. To właśnie dzięki tym zasobom, możliwe jest głębsze zrozumienie oraz poznanie bogatej przeszłości tej części Mazowsza.

Podstawową misją Muzeum Szlachty Mazowieckiej jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego północnej części Mazowsza, a szczególnie wertowanie tradycji szlacheckich, które były niezwykle istotne dla rozwoju tego regionu.

Historia

W 1973 roku, w wyniku decyzji Powiatowej Rady Narodowej w Ciechanowie, powstało Muzeum Zamku w Ciechanowie. Zaledwie trzy lata później, bo w 1976 roku, instytucja ta przekształciła się w Muzeum Historyczne, które jednak nie dysponowało stałą siedzibą w pełnym tego słowa znaczeniu. Po utworzeniu województwa ciechanowskiego, władze przyznały status muzeum okręgowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które, niestety, z powodu braku odpowiednich zasobów kadrowych oraz lokalowych, nie mogło w pełni wywiązać się ze swojej roli.

W 1979 roku, w obliczu trudności, jakie napotykało muzeum w Opinogórze, władze województwa nadały rangę muzeum okręgowego także instytucji w Ciechanowie, gdzie dyrektorem został dr Aleksander Kociszewski. Muzeum rozpoczęło działalność w lokalu przy Zespole Szkół Zawodowych na ul. Narutowicza w Ciechanowie, gdzie do zespołu przeniesiono działy archeologii oraz etnografii, a także stworzono dział przyrodniczo-mineralogiczny.

W latach 80. XX wieku pracownicy placówki angażowali się w badania archeologiczne w Siemiątkowie Koziebrodzkim, gromadząc cenne artefakty związane z kulturą wiejską północnego Mazowsza oraz przedmioty związane z rzemiosłem artystycznym i malarstwem. W muzeum, mimo problemów z przestrzenią, starano się także poszerzać księgozbiór oraz kolekcję dokumentów i zdjęć dotyczących historii Ciechanowa i okolic.

W stałej ekspozycji ciechanowskiego zamku zaprezentowana była kolekcja broni białej i palnej z okresu XIV–XVIII wieku. W 1984 roku na stanowisko dyrektora został powołany Edward Lewandowski, a od 1991 roku zaczęto organizować niewielkie wystawy stałe poza murami zamku. W 1992 roku kierownictwo objęła Hanna Długoszewska-Nadratowska, związana z działem sztuki.

W 1994 roku muzeum w Ciechanowie przejęło kompleks muzealny w Gołotczyźnie, gdzie przeprowadzono gruntowny remont. Muzeum w Ciechanowie uzyskało newralgiczny budynek przy ul. Warszawskiej 61 a, stąd też organizowano obozy etnograficzne oraz prowadzone badania nad drobną szlachtą pobożańską i w regionie Ciechanowa, Przasnysza, Ostrołęki i Czernic Borowych. W 1998 roku instytucja zmieniła nazwę na Muzeum Szlachty Mazowieckiej, a w Gołotczyźnie otwarto ekspozycję wnętrz oraz galerię malarstwa.

W latach 90. muzeum angażowało się w wydawanie publikacji o charakterze muzealnym i historycznym, nieustannie gromadząc artefakty na własne wystawy. W okresie 2007–2013 zrealizowano rewitalizację ciechanowskiego zamku z pomocą funduszy europejskich. W 2014 roku do parku w Gołotczyźnie przeniesiono dworek rodziny Rzeczkowskich, który został przystosowany do organizacji ekspozycji multimedialnej poświęconej drobnej szlachcie.

Od początku 2022 roku dyrektorem muzeum jest, wyłoniony w drodze konkursu, historyk Robert Kołakowski. Muzeum jest instytucją samorządową, podlegającą Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Siedziba dyrekcji znajduje się w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61 a, gdzie umiejscowiona jest stała ekspozycja, a także Zamek Książąt Mazowieckich przy ul. Zamkowej 1. Muzeum działa w kilku obszarach, w tym w dziedzinie archeologii, etnografii, historii, sztuki oraz w zakresie edukacji.

Aby zwiększyć dostępność, w 2022 roku muzeum wprowadziło możliwość zwiedzania zamku w formie wirtualnego spaceru.

Wystawy stałe

W różnych lokalizacjach muzeum można odkryć cenne wystawy stałe, które przybliżają historię i kulturę regionu. Obecnie, w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, zlokalizowanym przy ulicy Warszawskiej 61 a, można zobaczyć następujące ekspozycje:

  • „Rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze z darów Kazimierza Bobińskiego”,
  • „Utracony świat – ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do roku 1942”,
  • „Rzeźba ludowa z kolekcji Heleny i Mariana Przedpełskich” – Zamek Książąt Mazowieckich,
  • „Fakty i mity ciechanowskiego zamku”,
  • „Księstwo Mazowieckie 1200–1526: intrygi, trucizny i smok czyli 300 lat niezależnego Mazowsza” – Muzeum Pozytywizmu, Gołotczyzna, ul. Aleksandra Świętochowskiego 16,
  • „Ekspozycja biograficzna Aleksandra Świętochowskiego” (Willa „Krzewnia”),
  • „Szlachta Mazowiecka w malarstwie i wnętrzach, Malarstwo Adama Feliksa Ciemniewskiego (1866-1915)” (Dworek Aleksandry Bąkowskiej),
  • „Aleksandra z Sędzimirów Bąkowska (1851–1928) i szkoły w Gołotczyźnie”,
  • „Malarstwo i rzeźba Józefa Piwowara (1904–1987)”,
  • „Dworek drobnoszlachecki”,
  • „Maszyny rolnicze i dawny sprzęt gospodarstwa domowego”,
  • „Park z pomnikami przyrody”.

Te różnorodne wystawy pozwalają na zapoznanie się z bogatym dziedzictwem Mazowsza oraz jego mieszkańców, a także na zgłębienie tematów związanych z rzemiosłem, sztuką oraz historią regionu.

Przypisy

  1. Wirtualny spacer. my.matterport.com. [dostęp 19.08.2022 r.]
  2. 2022-03-17: Zamek Książąt Mazowieckich można zwiedzić bez wychodzenia z domu. warszawa.tvp.pl. [dostęp 19.08.2022 r.]
  3. Muzeum z nowym-starym dyrektorem. ciechpress.pl, 26.01.2022 r. [dostęp 19.08.2022 r.]
  4. Dworek drobnoszlachecki. muzeumciechanow.pl. [dostęp 19.08.2022 r.]
  5. a b c d e O muzeum. muzeumciechanow.pl. [dostęp 19.08.2022 r.]
  6. a b Muzeum Szlachty Mazowieckiej. umciechanow.pl. [dostęp 19.08.2022 r.]

Oceń: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:17