Wieża ciśnień zlokalizowana w Ciechanowie to imponujący wielofunkcyjny zbiornik wyrównawczy, który został zaprojektowany w 1972 roku przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego. Do realizacji tego zadania przyczyniło się kilku specjalistów, w tym konstruktorzy: dr. Józef Wilbik, Stanisław Gajowniczek oraz Bohdan Szczeszek.
Kluczową rolę w opracowaniu technologii miała również osoba inżyniera Stanisława Majkowskiego, który wniósł istotny wkład w ten projekt. Cała koncepcja została przygotowana przez Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Miastoprojekt Mazowsze w Warszawie, w ścisłej współpracy z Politechniką Warszawską, co pokazuje, jak wiele wysiłku i wiedzy złożyło się na realizację tego obiektu.
Budowa
Forma zbiornika w Ciechanowie przypomina torus, który jest wsparty na jednopowłokowej hiperboloidzie. jego kubatura to imponujące 1560 m³, a cała konstrukcja wznosi się na wysokość 22 m.
Podstawa dolna wieży ma średnicę 11,25 m, podczas gdy górna osiąga 17,70 m. Natomiast zwężenie wieży ma średnicę wynoszącą zaledwie około 7 m.
Choć obiekt ten formalnie klasyfikowany jest jako wieżowy zbiornik wyrównawczy, w obiegu społecznym w Ciechanowie powszechnie nazywany jest wieżą ciśnień. Znajduje się on w jednym z najwyżej położonych punktów miasta, na wysokości 143 m n.p.m.
Historia
W 1977 roku autor projektu wieży ciśnień w Ciechanowie otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa oraz gratulacje od wojewody ciechanowskiego, co podkreśla jego wyjątkowe osiągnięcie w dziedzinie architektury oraz budownictwa.
Niestety, od lat osiemdziesiątych wieża pozostawała opuściżona. W lutym 2014 roku ta unikalna budowla została włączona do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki. Choć formalnie uzyskano pewien rodzaj ochrony, to jednak nie przyniosło to poprawy w jej stanie. Zbiornik wciąż pozostawał pusty, stopniowo popadając w degradację. Z czasem pojawiały się różne propozycje zagospodarowania przestrzeni, takie jak plan stworzenia tarasu widokowego na szczycie wieży czy restauracji „na wysokościach” w jej wnętrzu, lecz wszystkie te plany nie doczekały się realizacji.
W 2017 roku natomiast zainicjowano rewitalizację budowli. Wokół wieży powstało eksploratorium nauki i techniki, które współpracuje z Centrum Nauki Kopernik oraz Parkiem Nauki Torus, co przyczyniło się do ożywienia tego miejsca.
Warto również zaznaczyć, że portal The World Geography umieścił ciechanowski zbiornik na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie, co stanowi dowód na to, że pomimo swego ciężkiego losu, wieża ciśnień w Ciechanowie wzbudza uznanie i zainteresowanie na arenie międzynarodowej.
Przypisy
- Urząd Miast Ciechanów: Zakończona budowa parku nauki przy odnowionej wieży ciśnień. 14.12.2018 r. [dostęp 30.04.2019 r.]
- Urząd Miast Ciechanów: Rozpoczęła się rewitalizacja wieży ciśnień i budowa parku nauki. 26.09.2017 r. [dostęp 05.10.2017 r.]
- Marlena, Ciechanowska wieża ciśnień w czołówce światowego rankingu The World Geography! [online], eciechanow.pl [dostęp 28.10.2016 r.]
- The World Geography: 12 Unusual Towers From Around the World. 2013 r. [dostęp 01.01.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Krzywa Hala | MKS Ciechanów | Pomnik Walki-Męczeństwa-Zwycięstwa w Ciechanowie | Jurand Ciechanów | Browar Ciechan | Osada fabryczna Cukrowni Ciechanów | Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie | Ratusz w CiechanowieOceń: Wieża ciśnień w Ciechanowie