Doda (piosenkarka)


Doda, znana również jako Dorota Aqualiteja Rabczewska, to wybitna postać na polskiej scenie muzycznej, która od lat przyciąga uwagę zarówno mediów, jak i fanów. Urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie i na przestrzeni swojej kariery zdobyła uznanie jako piosenkarka, autorka tekstów, producentka filmowa, aktorka oraz osobowość medialna.

W latach 1998–2001 Doda działała jako aktorka musicalowa w teatrze Buffo. Jej kariera muzyczna nabrała tempa w zespole Virgin, w którym występowała od 2000 do 2006 roku, a także w latach 2014 i 2016–2019. Z grupą nagrała cztery albumy studyjne: "Virgin" (2002), "Bimbo" (2004), "Ficca" (2005) oraz "Choni" (2016). Dzięki współpracy z zespołem zdobyła popularność dzięki przeboikom takim jak „Znak pokoju” i „Szansa”, które przyniosły jej oraz zespołowi nagrody na prestiżowych festiwalach w Sopocie i Opolu.

Od 2007 roku rozpoczęła solową karierę, nagrywając kolejne cztery albumy: "Diamond Bitch" (2007), "7 pokus głównych" (2011), "Dorota" (2019) i "Aquaria" (2022). Debiutancki solowy album, "Diamond Bitch", był promowany przez hit „Nie daj się”, który zdobył tytuł "polskiego hitu lata 2008" podczas Sopot Hit Festiwalu. W jej repertuarze znajdują się także popularne utwory takie jak „Katharsis”, „Bad Girls”, „Wkręceni (High Life)”, „Riotka”, „Fake Love”, „Melodia ta” oraz „Nim zajdzie słońce”, który jest uznawany za pierwszy polski utwór osiągający szczyt w każdej z trzech oficjalnych list singli w Polsce.

Doda cieszy się ogromnym sukcesem, czego dowodem są jej osiągnięcia na listach sprzedaży. Trzy albumy, zarówno te solowe, jak i z Virgin, trafiły na szczyt polskich zestawień najchętniej kupowanych płyt, a dwie z nich były notowane wśród najlepiej sprzedających się albumów w Europie według magazynu "Billboard". Otrzymała liczne nagrody za sprzedaż swoich utworów, w tym jedną podwójnie diamentową płytę, wiele platynowych i złotych certyfikatów.

Aktualnie Doda jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym trzech Europejskich Nagród Muzycznych MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy oraz imponującej liczby 12 statuetek Viva Comet Awards, a także wielu innych wyróżnień w dziedzinie muzyki i sztuki. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do świata muzyki; była bohaterką trzech programów typu reality show, członkinią jury w kilku programach telewizyjnych oraz zaangażowaną osobą w kampaniach reklamowych. Jako aktorka wystąpiła również w filmie "Pitbull. Ostatni pies" oraz była producentką filmu "Dziewczyny z Dubaju". Doda, znana ze swojego zaangażowania społecznego, niejednokrotnie była wyróżniana za swoją działalność charytatywną.

Życiorys

Dzieciństwo i początki kariery

Doda, a właściwie Dorota Rabczewska, przyszła na świat 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie jako córka utalentowanego sportowca Pawła Rabczewskiego i urzędniczki Wandy Rabczewskiej. Czas dzieciństwa spędziła w rodzinnym mieście, gdzie od 1987 roku rozpoczęła edukację w przedszkolu, a następnie w tzw. zerówce w Szkole Podstawowej nr 6. W 1991 roku podjęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej oraz równolegle kontynuowała kształcenie w szkole muzycznej I stopnia, ucząc się gry na fortepianie. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, podczas inauguracji, miała swoją debiutancką wystąpienie, śpiewając utwór „Jestem sobie ogrodniczka”. Kolejny jej występ miał miejsce 9 maja 1992 roku, gdy wzięła udział w Mini Liście Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie.

W styczniu 1994 roku Doda zaprezentowała swój talent na Gali Ciechanowskiej, współpracując z zespołem Funny, a zaledwie dwa miesiące później zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie. W czerwcu 1996 wystąpiła w popularnym programie telewizyjnym Powitanie Lata, emitowanym przez Polsat, w Gdańsku. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła w 1997 roku, a w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce zdobyła brązowy medal w biegu na 100 m. Podczas wojewódzkich mistrzostw szkolnych zdobyła złote medale w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal oraz pchnięciu kulą. W omawianym roku rozpoczęła także naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. Jej talent wokalny zaowocował przyjęciem do teatru Buffo na początku 1998 roku. W ciągu czterech lat występowała w musicalach Metro oraz Przeżyj to sam.

Początkowe doświadczenia w teatrze nie były jednak dla niej satysfakcjonujące. Współpraca z dyrektorem artystycznym teatru, Januszem Józefowiczem, była pełna trudności, przez co nie wspomina tego okresu najlepiej, stwierdzając, że „nie szanował kompletnie pracowników”. Jednak po latach z perspektywy czasu doceniła cenne doświadczenia, które zdobyła na scenie. Równocześnie z pracą w teatrze uczęszczała do liceum w Warszawie, a po jego ukończeniu rozpoczęła studia na Uniwersytecie SWPS na kierunku psychologia kliniczna, chociaż nie ukończyła tej ścieżki edukacyjnej.

2000–06: Virgin

W roku 2000 Doda zdołała przebić się spośród setek kandydatek i została wybrana wokalistką nowego zespołu Virgin. We wrześniu 2002 roku zadebiutowali z albumem zatytułowanym po prostu Virgin, który, wspierany przez takie hity jak „To ty” oraz „Mam tylko ciebie”, zdobył status złotej płyty. Zespół zyskał również nominację do nagrody Fryderyk w kategorii nowa twarz fonografii. Aby promować grupę, Doda wzięła udział w reality show Bar, który był emitowany na antenie Polsatu w latach 2002 i 2004.

W maju 2004 roku ukazał się drugi album Virgin zatytułowany Bimbo, który odniósł spektakularny sukces, promowany przez hity: „Dżaga”, „Kolejny raz” oraz „Nie zawiedź mnie”. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży w Polsce, uzyskując status platynowej płyty, a singiel „Dżaga” zdobył szczyt notowania 30 ton.

W 2005 roku Doda założyła własną wytwórnię Queen Records, która zaczęła kierować jej karierą oraz różnymi projektami. We wrześniu tego roku wystąpili na Sopot Festival 2005, zdobywając Słowika Publiczności za utwór „Znak pokoju” oraz interpretację „O mnie się nie martw” Kasi Sobczyk. Po premierze trzeciego albumu studyjnego Ficca, utwór „2 bajki” również stał się hitem. Po reedycji płyty w czerwcu 2006 roku, album spędził sześć tygodni na szczycie polskiego rynku muzycznego, zaś w Europie uplasował się na 71. miejscu na liście „Billboard”. Sukces płyty zagwarantował jej potrójnie platynowy status.

W styczniu 2006 roku Doda zdobyła Telekamerę w kategorii muzyka. Niestety, na początku kwietnia trafiła do szpitala z powodu przepukliny krążka międzykręgowego i miała operację kręgosłupa, co skutkowało przerwaniem działalności Virgin. W okresie powrotu do zdrowia, Doda została uznana artystką roku, a Virgin zespołem roku na gali Eska Music Awards. W maju zaprezentowała swój głos w filmie Asterix i wikingowie, w roli Abby. Problemy zdrowotne zaowocowały powstaniem utworu „Szansa”, który przyniósł Virgin zwycięstwo w konkursie Premiery podczas 43. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymali również Superjedynkę w kategorii płyta pop za album Ficca oraz zostali wyróżnieni na festiwalu TOPtrendy za ogromną liczbę sprzedanych płyt. Doda również zasiadła w jury muzycznego programu karaoke Shibuya, emitowanego przez Viva Polska.

Grudzień 2006 roku przyniósł Dodzie podjęcie decyzji o zerwaniu współpracy z menedżerem grupy Virgin, Maciejem Durczakiem, a 1 stycznia 2007 roku Tomasz Lubert, założyciel zespołu, ogłosił zakończenie działalności grupy, tłumacząc to różnicami interesów oraz problemami w życiu prywatnym.

2007–09: Solowy debiut, Diamond Bitch

Po rozpadu Virgin Doda zapowiedziała wydanie swojego pierwszego solowego albumu i rozpoczęła kurs na prawo jazdy, który stacja TVN Turbo uwieczniła w programie Jazda z Dodą. W marcu 2007 roku wystąpiła w spektaklu C-AKTIV. Wiersze señora Witkacego, opartym na twórczości Konrada Imieli i Stanisława Ignacego Witkiewicza, zaprezentowanym podczas Koncertu Finałowego 28. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Doda podpisała kontrakt na swoją pierwszą solową płytę z wytwórnią Universal Music Polska, a premierowy singiel „Katharsis” trafił do odbiorców 6 czerwca 2007 roku.

27 lipca ukazał się debiutancki solowy album pt. Diamond Bitch, który zadebiutował na pierwszym miejscu polskiej listy sprzedaży, utrzymując się tam przez pięć tygodni. Album był także notowany na 66. pozycji listy najlepiej sprzedających się płyt w Europie według magazynu „Billboard”, wykazując się sprzedażą na poziomie 45 tys. egzemplarzy. W ramach promocji albumu odbyła trasę koncertową pod nazwą Diamond Tour. W dniu 1 września współprowadziła drugi dzień 44. Międzynarodowego Sopot Festivalu, gdzie wykonała również singiel „To jest to”. W tym czasie przyjęła rolę jurorki w programie TVP2 Gwiazdy tańczą na lodzie, kontynuując swoją obecność w dwóch kolejnych edycjach do grudnia 2008 roku. Na planie programu miała kilka kontrowersyjnych słownych potyczek z Przemysławem Saletą oraz Justyną Steczkowską.

W październiku 2007 roku zdobyła trzy statuetki w plebiscycie Viva Comet w kategoriach artystka roku, image roku oraz teledysk roku (za „Katharsis”), a w listopadzie odebrała Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy oraz dwa Złote Dzioby za medialną osobowość roku i teledysk roku za „Katharsis”. W marcu 2008 roku wzięła udział w reklamowej kampanii lodów marki Koral, która w ramach współpracy wyprodukowała biało-różowe lody w kształcie korony oraz mikrofonu.

Latem tego samego roku zaprezentowała utwór „Nie daj się” na 45. festiwalu w Opolu, gdzie zdobyła Superjedynkę dla artysty roku oraz nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów. Podczas festiwalu TOPtrendy 2008 Doda została wyróżniona za zajęcie szóstego miejsca najlepszych artystów w Polsce. W sierpniu z radością odbierała nagrodę za polski hit lata w kategorii „Nie daj się” na Sopot Hit Festiwalu. Piosenka służyła promocji reedycji albumu Diamond Bitch, której premierę zrealizowano pod koniec sierpnia. Doda objawiła się publiczności również w epizodycznej roli komediowej w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. Serce na dłoni. W październiku tego roku odebrała cztery nagrody na gali Viva Comet, w wygranych kategoriach artystka roku, image oraz teledysk roku za „Nie daj się”.

Na początku 2009 roku wydała dwa ostatnie single promujące album Diamond Bitch: „Rany” oraz „Dziękuję”, a za teledysk do „Rany” zdobyła nagrody Viva Comet oraz Eska Music Awards. Zainspirowana stylistyką mody, została również twarzą firmy odzieżowej Big Star.

Jesienią Doda ponownie zdobyła tytuł najlepszego polskiego wykonawcy w plebiscycie MTV Europe Music Awards, zajmując także drugie miejsce w kategorii najlepszego europejskiego wykonawcy na gali w Berlinie.

2010–13: 7 pokus głównych

Na początku 2010 roku Doda uczestniczyła w nagraniu utworu „Muzyki moc”, stworzonym z okazji 10-lecia stacji Viva Polska. Podczas gali Viva Comet 2010 zdobyła nagrody: artysta 10-lecia, teledysk roku za „Rany” i przebój 10-lecia za „Szansa”. Od marca stacja Polsat rozpoczęła emisję programu Tylko nas dwoje, w którym Doda zasiadła w jury. W kwietniu współprowadziła galę rozdania nagród Eska Music Awards oraz rozpoczęła trasę koncertową pod nazwą Rock’n’Roll Palace Tour, obejmującą 71 występów, zakończoną w marcu 2011 roku. W czerwcu 2010 roku opublikowała dwa premierowe utwory – „Bad Girls” i „My Way or No Way”, które były zaplanowane na album 7 pokus głównych (niewydana anglojęzyczna wersja albumu). „Bad Girls” i jego polska wersja ujrzały światło dzienne 16 lipca.

We wrześniu Doda zaprezentowała recital podczas 47. festiwalu w Opolu, zdobywając nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów. Na koniec roku czasopismo „Machina” uznało ją za jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek. W lutym 2011 Doda ponownie zdobyła nagrodę dla artystki roku na gali Viva Comet. 15 maja tego roku rozpoczęła trasę koncertową „The Seven Temptations Tour”, promując swój nowyalbum nagrany 30 maja. Płyta zadebiutowała na czwartym miejscu na polskiej liście sprzedaży z certyfikatem platynowym.

W durante festiwalu TOPtrendy 2011 Doda zaprezentowała recital promujący nowy tytuł, a latem ogłosiła nadchodzące single „XXX” oraz „Fuck It” (duet z Fokusem) – jednak premiera drugiego z tych utworów miała miejsce dopiero w kolejnym roku. W międzyczasie publikowała także felietony w miesięczniku „Maxim”. W lutym 2012 roku Doda wydała utwór „Kac Wawa”, będącym promocją do filmu o tym samym tytule, i zdobyła nagrodę Viva Comet za klip roku za „XXX”, przekształcając się w rekordzistkę plebiscytów zdobywając 12 statuetki.

W czerwcu tego samego roku ukazał się utwór „Twa energia”, który Doda nagrała wspólnie z swoim medialnym alter ego, Dżagą. W listopadzie podpisała umowę z marką Media Expert, a w grudniu zaczęła współpracować z wytwórnią EMI Music Poland. W maju 2013 roku zaprezentowała teledysk do „Electrode”, ostatniego singla z 7 pokus głównych.

2013–19: Wydawnictwa koncertowe, aktorstwo, reaktywacja Virgin i Dorota

W maju 2013 roku Doda zainaugurowała trasę koncertową Fly High Tour, a w październiku roku zagłębiła się w nagranie singla „Wkręceni (High Life)”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do komedii Wkręceni. W marcu 2014 roku ukazał się jej koncertowy album pt. Fly High Tour – Doda Live, zarejestrowany w Hali Stulecia we Wrocławiu. Album dotarł na 17. miejsce w polskiej sprzedaży.

W marcu odbyła się również internetowa premiera akustycznego minikoncertu zespołu Virgin, w którym Doda śpiewała piosenki z repertuaru grupy. W czerwcu 2014 roku na rynku zadebiutował utwór „Hej”, który powstał przy współpracy z Lubertem na jego płycie Z miłości do muzyki. W grudniu 2014 roku powróciła do Universal Music oraz wypuściła dwa single: „Riotka” i „Nie pytaj mnie”, które uzyskały platynowe i złote certyfikaty. W maju 2015 roku odbyła trasę koncertową o nazwie Riotka Tour, dokumentując jeden z koncertów w Arłamowie, wydany na DVD w kwietniu 2017 roku.

We wrześniu 2015 roku Doda przypadł zaszczyt w postaci odbioru medalu „Za zasługi dla Ciechanowa”. W listopadzie wystąpiła na jednym z koncertów z legendarnym gitarzystą Slash z zespołu Guns N’ Roses, podczas gdy razem wykonali utwór „Sweet Child O’ Mine”. W maju 2016 roku odbyła się premiera spektaklu Słownik Ptaszków Polskich w reżyserii Krzysztofa Materny, gdzie zagrała rolę Andżeliki.

W czerwcu ponownie zaprezentowała utwór „Nie daj się” podczas festiwalu na 53. festiwalu w Opolu, gdzie odebrała Platynową Telekamerę. W sierpniu 2016 roku ogłosiła, że z Lubertem reaktywują zespół Virgin oraz zapowiedziała nową płytę. We wrześniu opublikowano singiel „Hard Heart”, a jego polska wersja „Niebezpieczna kobieta” była promowana przez film Patryka Vegi.

10 listopada ich album pt. Choni zadebiutował na 24. miejscu polskiej listy sprzedaży, z Doda jako debiutującą kompozytorką. Po premierze płyty Doda wraz z zespołem odbyła trasę koncertową, a drugi singiel „Kopiuj-wklej” ukazał się w listopadzie. W 2017 roku opublikowano dwa ostatnie single, „Sens” oraz „Miłość na etat”.

Wrzesień 2017 przyniósł Dodzie udział w jubileuszowym koncercie Maryli Rodowicz „Wariatka tańczy” w czasie 54. festiwalu w Opolu, gdzie wspólnie z Rodowicz oraz Cleo wykonała utwór „Damą być” oraz solowe „Niech żyje bal”. Po pewnym czasie Doda uzyskała angaż w filmie Władysława Pasikowskiego „Pitbull. Ostatni pies (2018)”, gdzie grała postać Miry, do której także przygotowywała produkcję filmu. W listopadzie „Między nami pokój”, nagrane w duecie z Bohdanem Łazuką, znalazło się na jego nowej płycie „Nocny Bohdan – Duety”.

Rok 2018 był niezwykle intensywny dla artystki, bowiem rozpoczęła pracę nad trzecim solowym albumem w hołdzie zmarłej babci, Pelagii. Nowe wydawnictwo zawierało reinterpretacje jej ulubionych utworów w wersji symfonicznej oraz dwa premierowe single. Pierwszy z nich „Nie wolno płakać” uznany za jeden z kluczowych w jej karierze, zdobył Szóste miejsce w polskiej liście airplay. Album Dorota zadebiutował 25 stycznia 2019 roku w wydawnictwie Wydawnictwa Agora, zajmując czwarte miejsce na OLiS podczas swojej premiery. W trakcie promocji Doda wystąpiła w trasie koncertowej z orkiestrą symfoniczną pt. Doda z Orkiestrą. Drugi singiel „Nie mam dokąd wracać” zadebiutował w lutym 2019.

Latem tego samego roku postanowiła udać się na pożegnalną trasę koncertową z Virgin, po zakończeniu której miała skupić się na solowej działalności artystycznej.

Od 2020: Dziewczyny z Dubaju i Aquaria

W lutym 2020 roku artystka ogłosiła przerwę w karierze muzycznej na rzecz produkcji filmów. Jej pierwszy projekt to film „Dziewczyny z Dubaju” (reż. Maria Sadowska), nad którym Doda pracowała latem 2020 roku. Premiera miała miejsce 26 listopada 2021 roku, a dla filmu artystka nagrała utwory „Don’t Wanna Hide” oraz „Girls to Buy” (w duecie z Sadowską), które ukazały się w 2021 i 2022 roku. Pierwsza piosenka uzyskała miano platynowej i zdobyła tytuł Przeboju Lata na RMF FM i Polsat 2021. Doda również zadebiutowała w filmie grając w epizodzie postać prostytutki Róży. W grudniu 2021 roku artystka wydała singel „Fake Love”, który zapowiadał jej czwarte solowy album studyjny, zdobywając szóstą pozycję na polskiej liście airplay oraz wyróżnienie platynowym certyfikatem.

W maju 2022 roku podczas Polsat SuperHit Festiwalu artystka zaprezentowała recital na wspomnienie 20-letniej kariery, wykonując swoje największe przeboje w duetach z Justyną Steczkowską, Michałem Wiśniewskim, Beatą Kozidrak oraz Dawidem Kwiatkowskim. W czerwcu 2022 roku otrzymała Medal Sukcesu od Collegium Humanum za wybitną twórczość artystyczną i kulturalną. W lipcu wprowadziła na rynek nowy utwór „Melodia ta”, będący kolejnym singlem promującym nową płytę, która zdobyła czwarte miejsce na polskiej liście airplay. Jesienią wyemitowano rozrywkowy program „Doda. 12 kroków do miłości”, w którym brała udział oraz 21 października zaprezentowała album pt. Aquaria, który uplasował się na drugim miejscu listy OLiS, uzyskując status potrójnie platynowej płyty. Doda była nominowana do Fryderyka w kategorii album roku – pop.

Na czwarty singiel z albumu wybrała utwór „Wodospady”, a piątą piosenką – „Zatańczę z aniołami”, która dotarła do 22. miejsca w polskim airplay i 63. w zestawieniach streamowych. Ostatni teledysk z albumu zrealizowała do „Pewnie już wiesz” – każda z tych piosenek uzyskała platynową certyfikację. Reedycję Aquarii, wydano 4 października 2023, promując ją nowymi singlami „Mama” oraz „Nie żałuję” (duet ze Smolastym). „Mama” zajęła 8. miejsce na polskiej liście airplay, a „Nie żałuję” uplasowało się na 5. miejscu, docierając do 58. w notowaniach internetowych.

Dodatkowo, Doda gościnnie wystąpiła w utworze Bedoesa i White’a 2115 „Diamenty”, który uzyskał złoty certyfikat. 26 maja 2023 roku poprowadziła pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwalu i wystąpiła jako gość muzyczny. 9 czerwca podczas 60. festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę specjalną za całokształt twórczości. 10 sierpnia wydała singel „Nim zajdzie słońce” w duecie z Smolastym, który debiutował na szczycie polskiej listy singli oraz airplay, stając się pierwszym polskim utworem zdobywającym korony każdego z trzech zestawień singli. Za niego zdobyła podwójnie diamentową płytę. 1 września na rynek weszła jej marka Dody, Doda D’eau, by w ofercie wystubić suplementy diety, a później również perfumy „Luna”. W dniu 4 września zadebiutowało nowe reality show Dody, Doda. Dream Show, ukazujące kulisy jej przygotowań do trasy koncertowej Aquaria Tour, która rozpoczęła się koncertami w Warszawie w październiku 2023 roku jako ostatnia w jej karierze. W listopadzie tego roku Polsat wyemitował fragmenty koncertów, a pełna wersja ukazała się na platformie Polsat Box Go 15 lutego 2024 roku. W 2023 roku Doda zdobyła swoją trzecią Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy i znalazła się w gronie dziesięciu najczęściej streamowanych artystek w Polsce i za granicą na Spotify. Od 30 grudnia 2023 do 23 czerwca 2024 prowadziła audycję Dodaphone w radiu RMF FM.

Muzyka i teksty

Doda od samego początku swojej artystycznej drogi jest autorką tekstów, które wykonuje, często odzwierciedlając osobiste emocje oraz doświadczenia. Aneta Kyzioł z „Polityki” zauważa, że jej utwory to „piosenki-manifesty”, które niosą ze sobą proste prawdy, mówiące o największych wartościach, takich jak przyjaźń i miłość, a także o bólu zdrady. Według niej, „dopóki jest zdrowie, wszystko można znieść”. Doda dodatkowo zauważa, że jej teksty, wzbogacone o osobiste zwierzenia, dają publiczności, wychowanej na emocjonalnych opowieściach, poczucie bliskości z jej osobistym życiem.

Warto również odnotować, że krytyka jej twórczości pojawia się także w komentarzach jej byłej nauczycielki śpiewu, Elżbiety Zapendowskiej, która skrytykowała niektóre z jej tekstów, nazywając je źle napisanymi, banalnymi, a wręcz infantylnymi. Mimo to doceniła ich szczerość, zaznaczając, że mogą one przemawiać głównie do młodszej publiczności, w szczególności do nastolatek. Doda zauważała także, że w jej twórczości często występują „niewprawne” próby metaforyzacji tekstów, które mogą prowadzić do braku spójności w metaforyce utworów, co czasem prowadzi do paradoksów czy nawet absurdów.

W kontekście jej pierwszego solowego albumu, Diamond Bitch (2007), krytycy dostrzegli muzyczne nawiązania do stylu pop-rockowego, jaki prezentowała w grupie Virgin. Marek Świrkowicz, krytyk muzyczny związany z „Teraz Rock”, zauważył, że album nawiązuje do osiągnięć takich zespołów jak Bajm, Banda i Wanda, Skunk Anansie czy Bon Jovi. Recenzent „Hardrockera” wskazał również na wpływy żeńskich zespołów rockowych, takich jak Vixen i Vanilla Ninja. Świrkowicz podkreślił, że teksty na tej płycie są osobistym bilansem artystki w relacjach z różnorodnymi postaciami oraz zjawiskami.

Kolejnym znaczącym albumem w jej dyskografii był 7 pokus głównych (2011), który łączył elektronikę z rockiem. Inspiracje mitologią grecką, które przewijają się w tekstach, przyczyniły się do stworzenia niezwykłych narracji, w których pojawiały się postacie takie jak Chimera, Dejanira czy Temida. W recenzji dla „Przekroju” Jarosław Szubrycht porównał wizję artystyczną Dody do stylistyki Lady Gagi, Britney Spears oraz Izabeli Trojanowskiej.

Jej najnowsza produkcja, album Aquaria (2022), ukazuje nową twarz artystki, eksplorując muzykę taneczną, co kontrastuje z głęboką warstwą liryczną, w której artystka dzieli się przeżyciami dotyczącymi nieudanych relacji, depresji oraz myśli samobójczych. Jak sama powiedziała, jej celem na tym albumie jest „wytańczenie” problemów.

Wizerunek

Kariera Dody budzi wiele emocji wśród publiczności, zwłaszcza z powodu rozmaitych skandali oraz jej kontrowersyjnego wizerunku. W 2011 roku, „The Guardian” uznał ją za jedną z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich artystów w historii muzyki. Rynkowa wartość jej wizerunku w 2008 roku była szacowana na 87 630 248,91 złotych, a jej publikacje dotarły do 3,5 miliona ludzi. Następnie, według danych z Press-Service Monitoring Mediów, wartość publikacji prasowych dotyczących Dody wyniosła 38,6 miliona złotych w okresie od lipca do września 2009. W latach 2006–2014 znalazła się w rankingu „Forbes Polska” jako jedna z „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”, osiągając ósme miejsce w 2009 roku. W 2022 roku zajęła 17. pozycję w rankingu „100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych” według „Forbes Women”, a jej ekwiwalent reklamowy wyniesiono na 97 194 392 zł. Kolejno, w 2023 roku uplasowała się na 12. miejscu z wartością ekwiwalentu reklamowego równą 143 680 724 zł, a w 2024 roku wartość ta wzrosła do 305 405 352 zł, co dało jej czwarte miejsce w klasyfikacji.

W 2004 roku Doda zajęła 10. miejsce w rankingu najpopularniejszych Polek stworzonym przez NetSprint. Rok 2008 przyniósł jej kolejne wyróżnienie, gdy znalazła się na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków według telewizji CNN. Następnie, w 2009 roku, została uznana przez „Newsweek Polska” za jedną z 50 najbardziej wpływowych Polaków, a w 2010 roku zajęła pierwsze miejsce wśród polskich wokalistów po badaniach przeprowadzonych przez Epanel.pl. Następne lata przyniosły jej uznanie w rankingach, w tym tytuł najlepiej ubranej Polki od „Newsweek Polska” w 2010 roku oraz tytuł Kobiety Roku „Glamour” w tym samym roku.

Styl i tatuaże

Doda wyróżnia się różnorodnością stylów, w które się ubiera, co wywołuje wiele dyskusji wśród publiczności. Opisując swoją postać sceniczną, określiła ją mianem „wyuzdanej rock’n’rollowej laski”, a jej wczesne stylizacje w odcieniach różu często były krytykowane jako krzykliwe. Artystka często stosowała mocny makijaż oraz brała udział w odważnych sesjach zdjęciowych dla magazynów dla mężczyzn, w tym czterokrotnej publikacji w „CKM” i dwukrotnej w „Playboyu”. Przez pewien okres jej wizerunek projektowany był w sposób, który wielu postrzegało jako kiczowaty, lecz w 2009 roku rozpoczęła transformację swojego stylu na bardziej stonowany.

W 2010 roku Doda zdobyła pierwsze miejsce na liście „Najlepiej ubranych Polek”, a w 2011 roku otrzymała nagrodę Oskary Fashion. Oprócz modowego wyczucia, tatuaże od zawsze stanowiły integralną część jej wizerunku. Wśród charakterystycznych tatuaży znajdują się skrzydła na plecach oraz różne sentencje. W 2007 roku usunęła tatuaż oznaczający „Kochać Radek” w języku hebrajskim, który był odnoszący się do Radosława Majdana, pokrywając go nowym tatuażem w języku hindi. W grudniu 2019 roku ogłosiła, że zamierza usunąć wszystkie swoje tatuaże, a przynajmniej wybrane z nich, nad czym aktualnie pracuje.

Działalność społeczna

Doda aktywnie angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne. W 2007 roku przekazała 60 tysięcy złotych na kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, a w 2008 roku wsparła parafię pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Borzysławcu kwotą pięćdziesięciu tysięcy. Po zdobyciu nagrody na Sopot Hit Festiwal 2008 obiecała przeznaczyć wygraną na cele charytatywne. Doda często wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a w 2010 roku przekazała zwycięską kwotę z programu telewizyjnego na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane.

Jej zaangażowanie w walkę z białaczką zostało nagrodzone tytułem Lidera Roku w Ochronie Zdrowia oraz tytułem Gwiazdy Dobroczynności. W ostatnich latach jej działania doprowadziły do zarejestrowania 40 tysięcy osób w DKMS, z czego 340 z nich stało się dawcami. W 2011 roku, Doda została patronką Miejskiego Studia Nagrań w Ciechanowie. W 2012 roku aktywnie sprzeciwiała się wprowadzeniu GMO do Polski. Jej ostatnia działalność, koncert „Artyści przeciw nienawiści” w 2019 roku, zgromadziła wspólnie ponad setkę wykonawców, tworząc silny przekaz społeczny przeciwko nienawiści.

3 sierpnia 2019 roku Doda udzieliła wsparcia społeczności LGBT, występując w tęczowej pelerynie podczas koncertu w Białymstoku, co miało szczególne znaczenie po wydarzeniach związanych z Marszem Równości. W 2023 roku została także ambasadorką kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

Kontrowersje

Utwór „Podobne przypadki”

W wrześniu 2007 roku Doda wytoczyła sprawę sądową liderowi Grupy Operacyjnej, Mieszkowi Sibilskiemu, po tym, jak w utworze „Podobne przypadki” nazwał ją „blacharą”. Spór dotyczył również opublikowanego na stronie zespołu listu dotyczącego jej rozwodu z Radosławem Majdanem. Dnia 23 marca 2008 roku sąd w Zielonej Górze wyznaczył termin miesiąca na polubowne rozwiązanie sytuacji. Niestety, 10 listopada 2009 roku Sąd Rejonowy oddalił powództwo, podkreślając, że sam styl wypowiedzi Rabczewskiej jest często arogancki i wulgarny. Wokalistka postanowiła jednak złożyć apelację. W marcu 2010 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu nakazał Sibilskiemu, by w terminie 14 dni od uprawomocnienia wyroku przeprosił Dodę w publicznym oświadczeniu, ponosząc koszty związane z jego publikowaniem. Kolejny wyrok w lutym 2011 roku zapadł w Sądzie Najwyższym, który uchylił wcześniejsze orzeczenie, wskazując na niejasności w terminologii używanej przez Sąd Apelacyjny. Ostatecznie, w lipcu 2011 roku sąd nakazał Sibilskiemu przeprosić Doda, lecz tylko w kontekście listu o jej rozwodzie, uznając utwór „Podobne przypadki” za mieszczący się w konwencji zespołu.

Wypowiedź o Biblii

W sierpniu 2009 roku Doda w wywiadzie dla „Dziennika” skomentowała swoją relację z muzykiem, Nergalem, który był znany z zniszczenia Pisma Świętego na jednym ze swoich koncertów. W odpowiedzi na pytanie dotyczące sprzeczności między jej religijnymi przekonaniami a życiem z partnerem obiektującym Biblię, Rabczewska stwierdziła, że nie popiera niektórych działań Kościoła. W swoich słowach podkreśliła, że dla niej Biblia zawiera cenne przykazania i historie, mimo że ma trudności w wierzeniu w nie, zwłaszcza w kontekście opisów stworzenia świata i braku wzmianki o dinozaurach. Po publikacji tego wywiadu, Telewizja Polska zawiesiła z Dodą współpracę, twierdząc, że jej wypowiedzi mogą obrażać uczucia chrześcijan. W tej sprawie doszło także do doniesienia do prokuratury o podejrzeniu znieważenia przedmiotu czci religijnej. Osoby, takie jak przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami, Ryszard Nowak, oraz senator Stanisław Kogut, również zaangażowali się w sprawę. W styczniu 2012 roku, Doda została ukarana grzywną w wysokości 5 tys. złotych, wynikająca z obrazy uczuć religijnych. Po odwołaniu się od tego wyroku, Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił apelację, utrzymując w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji.

Wielu komentatorów, w tym Włodzimierz Cimoszewicz, krytycznie oceniło ten wyrok, sugerując naruszenie wolności słowa. Eksperci, tacy jak logik i filozof Wojciech Krysztofiak oraz psychofarmakolog Jerzy Vetulani, podważyli argumenty przedstawione w dij procesu. Doda, wnioskując o skargę do Trybunału Konstytucyjnego, argumentowała, że karanie za obrazę uczuć religijnych narusza wolność słowa, a sama ochrona tych uczuć powinna opierać się na kodeksie cywilnym. Trybunał odrzucił jej skargę, uznając, że art. 196 Kodeksu karnego jest zgodny z Konstytucją. W 2017 roku Doda złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w 2022 roku orzekł na jej korzyść, nakładając na Polskę obowiązek wypłaty 10 tys. euro odszkodowania za naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Decyzja ta stała się prawomocna w lutym 2023 roku.

Incydent w Chorzowie

W dniu 12 lutego 2014 roku doszło do incydentu, w którym Doda miała rzekomo pobić dziennikarkę Agnieszki Szulim po gali Niegrzeczni 2014 w Chorzowie. Przyczyną tego incydentu miały być tematy poruszane przez Szulim w jej programie, które dotyczyły m.in. nieślubnej córki ojca artystki. Szulim złożyła przeciwko Dodzie pozew, oskarżając ją o napaść. Doda zaprzeczyła oskarżeniom, twierdząc, że to ona padła ofiarą ataku. Obie panie skierowały sprawy na drogę sądową.

W dniu 24 marca 2016 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów uznał Dodę za winną i ukarał ją sześcioma miesiącami ograniczenia wolności oraz zobowiązaniem do wykonania nieodpłatnej pracy społecznej. Przyznano jej również obowiązek pokrycia wydatków związanych z procesem. Wyrok nie był jednak ostateczny i artystka odwołała się od decyzji sądu. W październiku 2016 roku Sąd Apelacyjny uchylił wyrok pierwszej instancji, stwierdzając, że działania Dody ograniczały się jedynie do oblania Szulim wodą, uznając to za zbyt łagodne do nałożenia kary. Natomiast w grudniu 2017 roku zapadł nieprawomocny wyrok uniewinniający Szulim w sprawie o naruszenie nietykalności cielesnej Dody. Cała sytuacja prowadziła do wprowadzenia zakazu występów Dody w stacji TVN, emitującej kontrowersyjny program.

Zatrzymanie przez prokuraturę

W dniu 22 listopada 2017 roku Doda została zatrzymana przez prokuraturę w Warszawie w związku z zarzutami o groźby wobec byłego partnera, Emila Haidara. Prokuratura zarzucała artystce przymuszanie Haidara do zaniechania wszelkich działań prawnych w sprawach, w których była stroną. Po złożeniu wyjaśnień, piosenkarka opuściła prokuraturę, nie przyznając się do zarzutów. W mediach pojawiły się wiadomości, że prokuratura wprowadziła środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju.

W dniu 21 lutego 2018 roku Doda stawiła się ponownie w prokuraturze, gdzie usłyszała dodatkowy zarzut dotyczący składania fałszywych zeznań. Znowu się nie przyznała do winy. W trakcie kolejnych postępowań, sąd w 2019 roku rozpoczął proces, który był utajniony. W grudniu 2022 roku zapadł nieprawomocny wyrok uniewinniający artystkę. W marcu 2024 roku ogłoszono nieprawomocny wyrok skazujący ją na karę rocznego pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę. Doda zapowiedziała apelację, nie zgadzając się z postanowieniami sądu.

Wpływ na popkulturę

Doda jest postacią, która na stałe wpisała się w krajową popkulturę XXI wieku. W artykule redaktora serwisu Wirtualna Polska dotyczącego tej utalentowanej wokalistki, podkreślono jej specyficzne cechy, które przyczyniły się do jej sukcesu: „Bez skrępowania pokazywała roznegliżowane ciało i chętnie opowiadała o seksualnych przygodach […] była wulgarna do granic absurdu, a histeryczny śmiech i mało błyskotliwe wypowiedzi złożyły się na niezbyt pochlebny wizerunek piosenkarki. Widocznie jednak, właśnie kogoś takiego potrzebowała wówczas polska branża”. Z kolei Jacek Sobczyński w artykule opublikowanym w „Gazecie Krakowskiej” w 2010 roku stwierdził, że Doda „jest tą seksbombą, która w historii rodzimej pop-kultury dokonała największej rewolucji obyczajowej” oraz że „jak nikt inny w mijającym dziesięcioleciu, wpłynęła na społeczeństwo”.

Aneta Kyzioł, pisząc dla „Polityki”, zauważyła, że postać Dody stała się często używanym punktem odniesienia dla innych, przytaczając m.in. wypowiedzi Marka Jana Chodakiewicza, który określił Jana Tomasza Grossa jako „odpowiednika Dody Elektrody na polu historycznym”. Również Tomasz Lis stwierdził, że działania IV RP można określić mianem „dodaizacji polskiej polityki”. W ciągu lat odniesienia do Dody były szeroko obecne w filmach, serialach oraz programach telewizyjnych.

Wielokrotnie parodiowana w programie Szymon Majewski Show przez Katarzynę Kwiatkowską, a także w roli Dody występowali m.in. Paweł „Konjo” Konnak w programie Gwiazdy tańczą na lodzie, uczestnicy programu Twoja twarz brzmi znajomo, czy Beata Rybarska w Kabarecie pod Wyrwigroszem. Postać Lodzi, w której zagrała Anna Przybylska, w serialu 39 i pół oraz Żony (Małgorzata Kożuchowska) w spektaklu Ich czworo, również wzorowane były na Dodzie. Medialnym sobowtórem artystki jest Mariusz Ząbkowski, znany jako „Dżaga”.

Doda była tematem licznych książek i publikacji akademickich, takich jak Od Pierwszych Dam do Dody Elektrody autorstwa Witolda Fillera, Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty Tomasza Raczka, czy Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów autorstwa Wiesława Godzica. Powstały również utwory muzyczne nawiązujące do jej osobowości, w tym między innymi „Bądź sobą” oraz „Podobne przypadki” Grupy Operacyjnej, a także „Doda :*” Bedoesa.

Artystka była inspiracją dla Marka Kochana, który tworzył książkę Plac zabaw. W maju 2012 została otwarta wystawa „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” w Muzeum Narodowym w Warszawie, której Doda była jedną z bohaterek. Jej wizerunek zyskał także uznanie w obrazach Joanny Filipiak z cyklu malarskiego Lepsze dzisiaj z 2016 roku.

Według filozofa Jana Hartmana, „początek stulecia w polskiej popkulturze należał do hardej śpiewającej dziewoi z Ciechanowa. Królowa była tylko jedna, a była nią Doda”. Hartman określił ją jako „ikoniczną postać małomiasteczkowej wyzwolonej kobiety” i ukazał znaczenie, jakie Doda miała dla kolejnych pokoleń, przywołując przykład raperki Fagatę, nazywając ją „Dodą 2.0”. W jego ocenie „na tle Fagaty Doda jawi się dziś jako «klasyczka», legenda małomiasteczkowej kobiecej emancypacji z okresu transformacji”. Zwrócił także uwagę, że Doda doskonale zdaje sobie sprawę z kosztów emancypacji i jakie wyzwania wiążą się z tą drogą.

Życie prywatne

Artystka ma przyrodniego brata, Rafała, który urodził się w 1975 roku. Jest on nieślubnym synem Wandy Rabczewskiej i przyjął nazwisko Pawła Rabczewskiego. W latach 2007-2013 Rafał pełnił rolę jej menedżera koncertowego. Doda ma również rodzeństwo ze strony ojca: brata Grzegorza oraz siostrę Paulinę.

W 2003 roku, podczas meczu w Ustce, nawiązała znajomość z piłkarzem Radosławem Majdanem. Związek ten przybrał poważny obrót, kiedy w październiku Majdan oświadczył się jej podczas zgrupowania polskiej reprezentacji piłkarskiej w Jerozolimie. Ceremonia zaślubin miała miejsce 5 marca 2005 roku. Niestety, w połowie kwietnia 2007 piosenkarka ogłosiła w programie Dzień dobry TVN, że złożyła do sądu pozew rozwodowy, a 10 stycznia 2008 ich małżeństwo zostało formalnie zakończone.

Od maja 2009 roku Doda była w związku z muzykiem Adamem „Nergalem” Darskim, a 1 stycznia 2010 para zaręczyła się. Ich relacja dobiegła końca w marcu 2011. Po tym doświadczeniu, latem tego samego roku artystka zaczęła spotykać się z choreografem Błażejem Szychowskim; ich związek trwał 10 miesięcy i zakończył się w 2012 roku.

W lipcu 2015 roku Doda zaręczyła się z przedsiębiorcą Emilem Haidarem, który był jej partnerem od końca 2014 roku. Jednak w listopadzie 2015 zapowiedziała zakończenie tego związku. W 2017 roku, w Marbelli, zaręczyła się z producentem filmowym Emilem Stępniem. Ich ślub kościelny odbył się 14 kwietnia 2018, podczas gdy ślub cywilny miał miejsce kilka tygodni wcześniej w Ciechanowie. Po zawarciu małżeństwa przyjęła nazwisko dwuczłonowe.

W dniu 9 czerwca 2021 roku, artystka ogłosiła złożenie pozwu rozwodowego, który został sfinalizowany 15 listopada 2021 roku. Po rozstaniu z mężem, Doda ujawniła, że w trakcie ich małżeństwa doświadczyła przemocy psychicznej. Tego rodzaju przeżycia doprowadziły do rozwinięcia się u niej depresji, stanów lękowych, ataków paniki oraz myśli samobójczych, co skłoniło ją do podjęcia terapii.

W listopadzie 2022 roku, artystka potwierdziła związek z podróżnikiem Dariuszem Pachutem. Nurtujące media doniesienia dotyczyły również ich rozstania, które miało miejsce w październiku 2024 roku. Warto dodać, że Doda należy do stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji Mensa Polska.

Dyskografia

W obszernym dorobku muzycznym artystki można wyróżnić kilka kluczowych albumów. Oto niektóre z nich:

  • Diamond Bitch (2007),
  • 7 pokus głównych (2011),
  • Dorota (2019),
  • Aquaria (2022).

Filmografia

Filmografia Dody, jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek, zawiera różnorodne projekty w branży filmowej oraz telewizyjnej. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące filmów, w których brała udział.

Rok wydaniaNazwa filmuZawodyPostaćUwagiŹródło
AP
2006Asterix i wikingowie__Abbadubbing w języku polskim_
2008Serce na dłoni__piosenkarka__
2013120 przygód Koziołka Matołka__królewnasłuchowisko_
2017Daleko od noszy. Reanimacja__Anielaodcinek „Poszukiwana ordynator”_
2018Pitbull. Ostatni pies__Mira Wierzbicka_
2021Dziewczyny z Dubaju__prostytutka Róża_
2022Niech to usłyszą__ona samasłuchowisko_
2025Doda__ona samaserial dokumentalny_

Programy telewizyjne

Doda, znana piosenkarka, brała udział w wielu programach telewizyjnych, które przyczyniły się do jej popularności. Oto niektóre z nich:

  • Bar (2002, 2004) – uczestniczka programu,
  • Shibuya (2006) – jurorka,
  • Jazda z Dodą (2007) – bohaterka programu,
  • Gwiazdy tańczą na lodzie (2007–08) – jurorka,
  • Tylko nas dwoje (2010) – jurorka,
  • Doda. 12 kroków do miłości (2022) – bohaterka programu,
  • Doda. Dream Show (2023) – bohaterka programu.

Teatr

Doda, znana przede wszystkim jako piosenkarka, ma zaszczyt praktykować swoje umiejętności artystyczne na scenie teatralnej. Jej występy w różnych teatrach przyciągnęły uwagę licznych widzów. W latach 1998-2001 miała okazję występować w Studio Buffo, gdzie brała udział w spektaklu „Metro”.

Również przez ten sam okres, czyli 1998-2001, Doda występowała w produkcji „Przeżyj to sam”, co dodatkowo podkreśla jej wszechstronność jako artystki. Następnie, w latach 2016-2018, wcieliła się w postać Andżeliki w Teatrze Imka, w spektaklu „Słownik Ptaszków Polskich”.

Nie można zapominać, że Doda wystąpiła również w spektaklu „C-AKTIV. Wiersze señora Witkacego” w 2007 roku, gdzie zadebiutowała jako gwiazda. Jej różnorodne role teatralne pokazują, że nie ogranicza się tylko do muzyki, ale z pełnym zaangażowaniem wciela się w różnorodne postacie teatralne.

Trasy koncertowe

Doda, znana piosenkarka, ma na swoim koncie wiele tras koncertowych, które zyskały dużą popularność. Oto lista niektórych z nich:

  • Diamond Tour (2007–10),
  • Rock’n’Roll Palace Tour (2010–11),
  • The Seven Temptations Tour (2011–13),
  • Fly High Tour (2013–15),
  • Anty Tour (2014–18),
  • Riotka Tour (2015–18),
  • Doda z Orkiestrą (2019–20),
  • Aquaria Tour (2023–24).

Artystka występowała również gościnnie, między innymi:

Każda z tych tras przyczyniła się do umocnienia jej pozycji na polskiej scenie muzycznej.

Nagrody i odznaczenia

Doda, znana z wielu osiągnięć, zdobyła szereg nagród oraz wyróżnień, które dokumentują jej wpływ na polską scenę muzyczną. Warto zaznaczyć, że istnieje osobny artykuł poświęcony wszystkim jej nagrodom oraz nominacjom – można go znaleźć w sekcji dotyczącej Dody.

Wśród najbardziej znaczących odznaczeń, które otrzymała, należy wymienić:

  • Medal „Za zasługi dla Ciechanowa” (2015),
  • Medal Sukcesu Collegium Humanum (2022).

Przypisy

  1. Doda „Nie daj się”. Telewizja Polska. [dostęp 13.08.2009 r.]
  2. Paweł Piotrowicz: Doda: nie jestem pazerna na sławę. Onet.pl, 15.02.2019 r. [dostęp 06.07.2019 r.]
  3. Palenie ubrań, sądowe batalie i rozstania z hukiem. Przypominamy wszystkich partnerów Dody. NaTemat.pl, 11.10.2021 r. [dostęp 12.08.2023 r.]
  4. Wyciekło nowe imię Dody. Jest nietypowe. Codzienna Gazeta Muzyczna, 25.06.2022 r. [dostęp 25.06.2022 r.]
  5. Doda zmieniła nazwisko po ślubie. Jak się teraz nazywa?. Polki.pl, 19.04.2018 r. [dostęp 26.02.2020 r.]
  6. Bartosz Sąder: Doda: moim błędom przyglądała się cała Polska. Onet.pl, 21.10.2022 r. [dostęp 22.10.2022 r.]
  7. Doda: „To moja ostatnia trasa koncertowa”. Codzienna Gazeta Muzyczna, 02.01.2024 r. [dostęp 28.01.2024 r.]
  8. Doda: Mój najnowszy teledysk będzie pełen ukrytych symboli. interia.pl, 12.04.2017 r. [dostęp 15.04.2017 r.]
  9. Maryla i Doda – dwie królowe w piątek na opolskiej scenie. „Nowa Trybuna Opolska”, 15.09.2017 r. [dostęp 15.09.2017 r.]
  10. Nowy teledysk Dody do piosenki „Nie mam dokąd wracać”. Onet.pl, 15.02.2019 r. [dostęp 27.11.2019 r.]
  11. „Aquaria Tour”: Doda ogłosiła następny koncert na trasie. Polsat, 29.11.2023 r. [dostęp 06.01.2024 r.]
  12. Katarzyna Solecka: Doda poprowadzi program w RMF FM. „Dodaphone” startuje już 30.12.2023 r.! [dostęp 20.12.2023 r.]
  13. Doda: jestem ofiarą polskiego zacofanego sądownictwa. „Wprost”, 02.07.2012 r. [dostęp 07.09.2012 r.]
  14. Doda skazana za obrazę uczuć religijnych. „Rzeczpospolita”, 16.01.2012 r. [dostęp 08.03.2012 r.]
  15. Doda w Muzeum Narodowym. DodaQueen.com, 18.05.2012 r. [dostęp 18.05.2012 r.]
  16. Doda kończy nową płytę. Zdjęcia z planu teledysku „Nie wolno płakać”. interia.pl, 19.11.2018 r. [dostęp 08.12.2018 r.]
  17. Doda i Radosław Majdan jednak się rozwiedli. Onet.pl, 29.01.2008 r. [dostęp 26.02.2020 r.]
  18. Słownik Ptaszków Polskich. E-teatr.pl. [dostęp 19.03.2016 r.]
  19. Niesforna Doda psuje wizerunek TVP. Media2.pl, 22.11.2007 r. [dostęp 01.09.2016 r.]
  20. Kto wygrał Debiuty na Festiwalu w Opolu? Zaskakujące rozstrzygnięcia. interia.pl, 10.06.2023 r. [dostęp 10.06.2023 r.]
  21. Platforma streamingowa zaprasza do wysłuchania najnowszych utworów Dody. DodaQueen.com, 12.05.2023 r. [dostęp 12.05.2023 r.]
  22. Doda wygrała proces z państwem. Będziemy musieli jej zapłacić. Codzienna Gazeta Muzyczna, 27.02.2023 r. [dostęp 11.03.2023 r.]

Oceń: Doda (piosenkarka)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10