Andrzej Majde


Andrzej Majde, urodzony 13 maja 1937 roku w Ciechanowie, a zmarły 1 października 2009 roku w Warszawie, był wybitnym polskim geodetą oraz profesorem doktor habilitowanym inżynierii, specjalizującym się w dziedzinie fotogrametrii.

W swojej karierze naukowej pełnił rolę emerytowanego profesora w Zakładzie Geodezji oraz Ochrony Infrastruktury Komunalnej, działającym w ramach Katedry Dróg i Mostów na Politechnice Śląskiej.

Życiorys

Rodzice Andrzeja Majde byli pedagogami w szkole rolniczej. Jego ojciec zginął tragicznie w czasie II wojny światowej, będąc rozstrzelanym przez niemieckie wojska. W jego rodzinie znajdowało się czworo rodzeństwa, a w szczególności wspomnieć należy o siostrze, Anieli Majde-Kaczmarow.

Andrzej ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie na Wydziale Geodezji i Kartografii uzyskał dyplom w 1959 roku. Dwa lata później, w 1962 roku, rozpoczął swoją działalność dydaktyczno-naukową, angażując się w pracę w Katedrze Fotogrametrii na tej samej uczelni. W 1967 roku obronił pracę doktorską, zdobywając stopień doktora nauk technicznych, a osiem lat później, w 1975 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Po tym etapie kariery przeniósł się do Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie dołączył do Zakładu Geodezji w Instytucie Budowy Dróg. Jego działalność naukowo-badawcza skupiała się przede wszystkim na geodezji inżynieryjnej. W ramach swoich obowiązków zorganizował Instrumentarium Fotogrametryczne na Wydziale Budownictwa tej uczelni, a także zainicjował projekty badawcze i pomiarowe, korzystając z metod fotogrametrycznych. Jako dyrektor Instytutu Budowy Dróg Politechniki Śląskiej, przyczynił się do rozwoju wielu projektów badawczych.

W latach 90. XX wieku, równocześnie z pracą na Politechnice Śląskiej, zaangażował się także w działalność w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, kontynuując badania w zakresie fotogrametrii oraz teledetekcji. W 1987 roku zdobył tytuł profesora nauk technicznych, co tylko potwierdziło jego znaczącą rolę w polskiej nauce.

Oprócz pracy na rodzimych uczelniach, Andrzej Majde angażował się także w projekty inżynieryjne w Iraku oraz prace dydaktyczne na uniwersytetach w Durbanie i Ammanie. W 2007 roku przeszedł na emeryturę, kończąc swoją bogatą karierę naukową.

Działalność naukowa i stowarzyszeniowa

Andrzej Majde był uznawanym autorytetem w dziedzinie fotogrametrii, który przyczynił się do rozwoju tej nauki poprzez swoją działalność naukową. Jako autor kilkudziesięciu rozpraw oraz publikacji, jego prace miały istotne znaczenie dla tej dziedziny.

W trakcie swojej kariery naukowej, Majde był promotorem siedmiu przewodów doktorskich, co podkreśla jego zaangażowanie w kształcenie nowych pokoleń specjalistów. Dodatkowo, sporządzał liczne recenzje i opinie dotyczące kwalifikacji naukowych, przyczyniając się tym samym do oceny osiągnięć swoich kolegów w zakresie fotogrametrii.

Jego działalność rozciągała się także na sferę stowarzyszeniową, gdzie aktywnie uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. To zaangażowanie świadczy o jego pasji do dzielenia się wiedzą oraz wspierania rozwoju branży geodezyjnej i fotogrametrycznej w kraju.

Odznaczenia

Andrzej Majde otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia resortowe.

Przypisy

  1. Aniela Kaczmarow - w Polsce czy we Francji, zawsze z koszykówką
  2. Andrzej Majde. Gazeta Wyborcza, 07.10.2009 r. [dostęp 06.11.2011 r.]

Oceń: Andrzej Majde

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23