Joanna Wasilewska


Joanna Wasilewska, która przyszła na świat 2 października 1969 roku w Ciechanowie, jest uznawaną polską historyczką sztuki oraz muzealniczką. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, specjalizując się w obszarze nauk o sztuce.

Od roku 2014 pełni funkcję dyrektorki Muzeum Azji i Pacyfiku z siedzibą w Warszawie, a w latach 2013-2014 była pełniącą obowiązki dyrektora tej instytucji. Jej działalność w muzealnictwie przyczynia się do propagowania wiedzy na temat sztuki azjatyckiej oraz pacyficznej w Polsce.

Życiorys

Joanna Wasilewska to osoba, która swoją karierę naukową związana z historią sztuki rozpoczęła na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1993 roku uzyskała dyplom. Uniwersytet Warszawski był miejscem, które dało jej solidne podstawy, a w 2005 roku obroniła rozprawę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dotycząca wpływu sztuki jezuitów polskich między XVI a XVIII wiekiem pod nadzorem prof. Jerzego Malinowskiego.

W 2006 roku Joanna Wasilewska była jednym z członków założycieli Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu, które w 2011 roku przekształciło się w instytucję znaną jako Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. Wcześniej, do 2015 roku pełniła rolę wiceprezesa tego stowarzyszenia, co było istotnym krokiem w jej karierze akademickiej. W ramach działalności Instytutu uczestniczyła w organizacji 11 konferencji naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Od 2014 roku Wykładowczyni w Zakładzie Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS dzieli się swoją wiedzą z nowymi pokoleniami studentów. W szczególności w latach akademickich 2018/2019 oraz 2019/2020 prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie realizowała program dotyczący problematyki Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Również od 2021 roku Joanna Wasilewska jest członkinią Komisji Badań Azjatyckich Komitetu Badań Etnologicznych PAN, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój badań nad sztuką i kulturą Azji w Polsce. Jej wkład w naukę jest znaczący i z pewnością wpłynie na przyszłe pokolenia badaczy i miłośników sztuki.

Ważniejsze publikacje

Monografie

Joanna Wasilewska jest autorką wielu znaczących prac naukowych oraz monografii, które przyczyniają się do rozwoju badań nad sztuką i kulturą. W swoim dorobku ma między innymi publikację pod tytułem „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku”, współautorstwa z J. Dobkowską, wydaną w 2016 roku przez Arkady w Warszawie.

Kolejną ważną pozycją jest „Pióropusze i turbany. Wizerunek mieszkańców Azji w sztuce jezuitów polskich XVII-XVIII wieku”, której współautorką jest J. Wasilewska-Dobkowska, publikacja ukazała się w 2006 roku nakładem Wydawnictwa Neriton.

Nie można również pominąć pracy „Monografia”, napisaną wspólnie z L. Wilkową i Olgierdem Truszyńskim, wydaną przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 1998 roku. Te publikacje stanowią nieocenione źródło wiedzy na temat kultury i sztuki okresu, w którym żyli autorzy.

Redakcja książek

Wasilewska nie tylko pisze książki, ale także redaguje znaczące publikacje. W 2014 roku, wspólnie z M. Furmanik-Kowalską, opracowała książkę „Strój – zwierciadło kultury”, wydaną przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata w Toruniu.

W 2011 roku ukazała się pod jej redakcją książka „Poland – China. Art and Cultural Heritage”, wydana przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Izraelska grupa badawcza także przyczyniła się do wzbogacenia literatury przedmiotu, a Wasilewska była jej częścią jako redaktorka.

W 2009 roku doprowadziła do opublikowania pracy „Sztuka Chin”, będącej zbiorem wiedzy na temat chińskiej sztuki, przy współudziale Wydawnictwa Neriton. Także 2008 rok przyniósł ważną edycję – „Sztuka Orientu, t. I”, będącą częścią serii „Studia nad sztuką Azji”, redagowanej przez J. Malinowskiego oraz samą Wasilewską.

Wszystkie te publikacje są dowodem jej zaangażowania w badania kulturowe i artystyczne, a także ważnym wkładem w dziedzinie sztuki i antropologii muzealnej.

Przypisy

  1. POLSKI INSTYTUT STUDIÓW NAD SZTUKĄ ŚWIATA [online], www.world-art.pl [dostęp 17.05.2021 r.]
  2. Dr Joanna Wasilewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.12.2020 r.]
  3. Zakład Studiów Azjatyckich - Uniwersytet SWPS [online], swps.pl [dostęp 17.12.2020 r.]
  4. Struktura [online], Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie im. Andrzeja Wawrzyniaka [dostęp 11.12.2020 r.]
  5. https://bip.mazovia.pl/download/gfx/mazovia/pl/mazoviabiposwiadczenia/525/5204/1/wasilewska_joanna_20200429_om.pdf

Oceń: Joanna Wasilewska

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:12