Piotr Aleksander Czerwiński, urodzony 12 marca 1955 roku w Ciechanowie, to znany generał dywizji Wojska Polskiego, który w swojej karierze pełnił kluczowe funkcje. W latach 2007–2008 sprawował urząd sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Jego działalność wojskowa oraz polityczna przyczyniły się do znaczących zmian w polskim systemie obronnym, a jego doświadczenie w służbie wojskowej uczyniło go istotnym graczem w krajowej strategii obronnej.
Życiorys
Piotr Czerwiński, syn Jerzego, jest postacią o bogatej karierze wojskowej. Rozpoczął swoją edukację w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom w 1978 roku. Po ukończeniu studiów podjął służbę jako dowódca plutonu w pułku czołgów stacjonującym w Lidzbarku Warmińskim. Już dwa lata później awansował na dowódcę kompanii czołgów w Morągu, a po trzech latach został szefem sztabu batalionu czołgów.
Czerwiński ukończył w 1983 roku kurs w Centrum Doskonalenia Oficerów w Warszawie. Wkrótce po tym, w roku 1984, został wyznaczony na oficera operacyjnego sztabu 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Uczestnictwo w Akademii Wojsk Pancernych im. marszałka Rodiona Malinowskiego w Moskwie w latach 1985–1987 poszerzyło jego wiedzę i umiejętności. Po powrocie do Polski Czerwiński pełnił funkcję zastępcy dowódcy 28 pułku czołgów w Czarnym, a następnie w latach 1991–1992 dowodził 36 pułkiem zmechanizowanym w Trzebiatowie.
Ważnym momentem w jego karierze było przeformowanie tego pułku w 3 Brygadę Pancerną, po czym został jej dowódcą. W 1996 roku objął stanowisko szefa sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Dwa lata później, jako szef szkolenia tej dywizji, odegrał kluczową rolę w tworzeniu Wielonarodowego Korpusu Północ–Wschód. W 2000 roku ukończył Podyplomowe Studia Strategiczno–Obronne w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, a następnie został zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej.
W 2003 roku, jako pierwszy polski dowódca, Czerwiński prowadził wielonarodowe ćwiczenie dowódczo–sztabowe o nazwie „Cristal Eagle”. 15 sierpnia 2003 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski mianował go na stopień generała brygady. Następnie, od stycznia do lipca 2004 roku, pełnił służbę jako zastępca dowódcy Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku.
Po powrocie do kraju awansował do stopnia generała dywizji i od 26 sierpnia 2004 roku dowodził 1 Warszawską Dywizją Zmechanizowaną. Dowodząc V zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, był odpowiedzialny za operacje w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w latach 2005–2006. Po takich wydarzeniach, w okresie od 29 listopada 2007 do 4 stycznia 2008, był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, jednak później został odwołany w związku z oskarżeniami o współpracę z tajnymi służbami w PRL.
Niestety, jego kariera nie była wolna od kontrowersji. 6 lutego 2017 roku Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, skazując Czerwińskiego na grzywnę w wysokości 45 tysięcy złotych za nadużycie uprawnień, związane z wykorzystaniem żołnierzy służby zasadniczej do budowy prywatnego domu generała.
Ordery i odznaczenia
Generał Piotr Czerwiński jest wyróżniony licznymi odznaczeniami, które potwierdzają jego znaczący wkład w obronność i suwerenność Polski. Wśród jego nagród znajduje się:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany 15 sierpnia 2006 roku „za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju”,
- Legia Zasługi – przyznana przez Stany Zjednoczone w tym samym roku.
Przypisy
- a b Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Gen. rez. Piotr C. prawomocnie skazany. Wykorzystywał pracę żołnierzy do budowy domu, „wiadomosci.wp.pl”, 06.02.2017 r. [dostęp 06.02.2017 r.]
- Stany Zjednoczone przyznają odznaczenia polskim oficerom za służbę w Iraku. poland.usembassy.gov, 04.12.2006 r. [dostęp 25.10.2010 r.]
- M.P. z 2006 r. nr 76, poz. 766.
- M.P. z 2004 r. nr 36, poz. 631.
- M.P. z 2003 r. nr 42, poz. 610.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Kazimierz Wyziński | Jan Olimpiusz Kamiński | Lubosław Krzeszowski | Mieczysław Łebkowski | Marek Dukaczewski | Maksymilian Łebkowski | Włodzimierz Augustynowicz | Włodzimierz Kozakiewicz | Wiesław Antoni Lasocki | Andrzej Szerszyński | Witosław Porczyński | Andrzej Tyszkiewicz | Krzysztof Król (oficer)Oceń: Piotr Czerwiński (generał)